tlen inhalacyjny czyli medyczny od producenta

OxyWatt – Jak działa tlen medyczny?

Tlen medyczny

Tlen medyczny inaczej zwany również tlenem inhalacyjnym to gaz przeznaczony do oddychania, który jest skoncentrowany w sprayu w butli bądź puszce. Produkt ten wykorzystywany jest w leczeniu pacjentów mających problem z oddychaniem, wynikających z różnych dolegliwości.

Warto wiedzieć, że stężenie tlenu w mieszaninie nie może spaść poniżej 99,5%. Butle tlenowe oraz tlenoterapię zaleca się wszystkim, u których występuje zasadnicza dolegliwość zwaną niewydolnością oddechową.

Najbardziej charakterystycznymi i rozpoznawalnymi objawami niewydolności jest duszność oraz niemożność wzięcia głębszego oddechu czy zaczerpnięcia oddechu. Objawy te mogą występować zarówno podczas jak i po wysiłku, a także w spoczynku.

Mimo tego, że tlen jest potrzebny do codziennego funkcjonowania, tak tlen inhalacyjny, dostarczany w warunkach domowych, może być szkodliwy dla organizmu człowieka. W leczeniu wielu chorób układu oddechowego wskazane są konkretne przypadki, które nie powinny przyjmować tlenu medycznego, podawanego w takiej formie.

Czym jest tlen inhalacyjny?

Tlen inhalacyjny jest to produkt leczniczy podawany w formie gazowej. Przeznaczony jest dla osób, które cierpią na niedobory tlenu. W tej formie tlen nie posiada żadnego zapachu ani barwy. W przypadku butli tlen medyczny utrzymywany jest pod ciśnieniem 200 bar. Warto wiedzieć, że tlen inhalacyjny, tak jak inne leki, posiada datę przydatności. Termin zużycia to około rok od daty zamknięcia opakowania. Po tym terminie należy zakupić nowy produkt.

Koncentrator tlenu

Tlen w formie sprayu powinien być zażywany po dokładnej konsultacji z lekarzem. Może być on podawany przy pomocy wyspecjalizowanego sprzętu. Obecnie na rynku jest dostępny i stosowany koncentrator tlenu. To on kumuluje gazy, które pochodzą z otoczenia i absorbuje je, nie wliczając w nie tlenu. Ten następnie dostarcza się pacjentowi. Koncentrator tlenu wskazany jest przede wszystkim w przypadku chorób dotykających płuca. Najbardziej istotnym zagadnieniem jest to, że niezależnie od rodzaju schorzenia, każde dawkowanie tlenu medycznego, musi być zlecone przez lekarza.

Jak działa tlen medyczny?

Głównym zadaniem gazu pod postacią tlenu inhalacyjnego jest ustabilizowanie ciśnienia tlenu w tkankach w ludzkim organizmie. W sytuacji, gdy pacjentowi dozowany jest tlen medyczny, zwiększa się stężenie tlenu w mieszaninie wdechowej oraz w pęcherzykach płucnych. Wskutek tego zjawiska, tlen we krwi tętniczej pojawia się szybciej i sprawnie. Najlepsze efekty w tlenoterapii można osiągnąć, gdy prężność tlenu we krwi tętniczej jest bardzo niska. Stan pacjentów z problemami oddechowymi ulegnie widocznej poprawie, gdy dystrybucja tlenu we krwi tętniczej będzie przebiegać prawidłowo.

Oksygenacja hiperbaryczna

Obecnie na rynku dostępne jest również rozwiązanie, które proponuje leczenie tlenem za pomocą specjalnej hiperbarycznej komory, która zapewnia odpowiednie ciśnienie. Kiedy pacjent przebywa w komorze, tlen dociera do bardzo dużej liczby krwinek czerwonych osocza, układu mózgowo-rdzeniowego oraz płynu limfatycznego.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jako jedno ze wskazań do tlenoterapii

Zastosowanie tlenu medycznego przynosi najlepsze efekty u osób, u których występuje prawidłowe zużycie tlenu, przy jednoczesnym zmniejszeniu jego prężności e krwi żylnej, w trakcie oddychania. Rozpoczęcie pod ścisłym nadzorem tlenoterapii, by przywrócić właściwy poziom ciśnienia w tkankach, wskazane jest przede wszystkim w przypadku występowania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Ponadto tlen medyczny powinni zastosować pacjenci, u których podejrzewa się zatrucie tlenkiem węgla. Tlenoterapia wskazana jest również podczas choroby zwanej mukowiscydozą. Zatrzymanie oddechu pacjenta to kolejny przypadek, w którym stosowany jest tlen z butli. Poza tym tlen inhalacyjny wskazany jest pacjentom cierpiącym na:

  • niewydolność oddechową,
  • zapalenie oskrzeli,
  • otyłość,
  • astmę,
  • bezdech senny,
  • zawał mięśnia sercowego,
  • duszności,
  • oparzenia termiczne,
  • urazy,
  • chorobę dekompresyjną.

Jak sama nazwa wskazuje tlen w postaci sprayu to lek, który może wspomóc nie tylko podczas walki z chorobami związanymi z układem oddechowym. Bardzo często tlen inhalacyjny podawany jest sportowcom, których dotyka nadmierne zmęczenie po wzmożonym wysiłku fizycznym. Tlen w butli z zaworem pozytywnie oddziałuje na koncentrację i pamięć pacjenta, stąd też jest wskazany dla osób w podeszłym wieku. Dodatkowo butla z tlenem medycznym obniży poziom stresu oraz pozytywnie wpłynie na układ nerwowy, wspomagając jego efektywną pracę. Warto nadmienić, że tlen w sprayu jest również idealnym rozwiązaniem dla zawodowych kierowców oraz wszystkich, którzy dużo czasu muszą spędzać w skupieniu.

Tlenoterapia wpływa pozytywnie na poprawne funkcjonowanie organizmu. Tlen w sprayu ma wiele właściwości prozdrowotnych. Stąd też stosowanie go w warunkach domowych, może być właściwym rozwiązaniem. Należy wspomnieć, że tlen w sprayu czy z butli jest również stosowany w placówkach medycznych. Tlen medyczny to doskonały lek w przypadku zaatakowania organizmu przez wirusy, bakterie czy drobnoustroje.

Ponadto tlen znajduje swoje zastosowanie w kosmetyce. Dzięki niemu cera jest dotleniona i nabiera niezwykłego blasku i zdrowego wyglądu.

Tlenoterpia – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania tlenu medycznego jest przede wszystkim odma opłucna. Gazu z butli nie należy również podawać osobom, u których prężność dwutlenku węgla we krwi przekracza 9,3 kpa. Konsekwencje podania tlenu takiemu pacjentowi mogą być poważne, a organizm może odpowiedzieć w formie utraty przytomności, narkozy dwutlenkowowęglowej czy nawet śmiercią.

Niezwykle ważne jest, aby każde zastosowanie tlenu było skonsultowane z lekarzem. Tlen to produkt, który przynosi wiele dobrego dla organizmu ludzkiego, jednak są osoby, które powinny z niego zrezygnować. Wielu z nas na co dzień przyjmuje inne leki. W takiej sytuacji każdorazowe przyjęcie tlenu powinno być zlecone przez lekarza. Dostarczanie tlenu osobom chorującym na chorobę wieńcową czy nowotwór może okazać się złym pomysłem.

Możliwe skutki uboczne

Przyjęcie tlenu z niektórymi lekami może skutkować toksycznością płucną. Ponadto do najczęściej wymienianych skutków ubocznych terapii tlenem należą:

  • zatrucie tlenem,
  • obrzęk błony śluzowej,
  • hipoksja następowa,
  • drgawki,
  • ból ucha,
  • kaszel,
  • podrażnienie krtani,
  • podrażnienie tchawicy,
  • bóle stawów,
  • zapalenie trąbki słuchowej,
  • wymioty i nudności,
  • przeczulica,
  • zaćma,
  • bóle zamostkowe,
  • zmiany w psychice,
  • zanik łaknienia,
  • krótkowzroczność.

Ponadto tlenu medycznego nie należy stosować w przypadku zażywania leków zawierających:

  • adriamycynę,
  • cisplatynę,
  • sulfamylon,
  • disulfiram.

Tlen medyczny – dawkowanie

Gaz w butli powinien być dostarczany w konkretnej dawce, ustalonej przez lekarza. Podczas jej precyzowania lekarz bierze pod uwagę indywidualne rokowania pacjenta oraz jego wrażliwość. Terapia tlenem powinna gwarantować parcjalne ciśnienie tlenu we krwi tętniczej nie mniejsze niż 8 kpa bądź saturacji hemoglobiny krwi tętniczej nie niższej niż 90%. Ma to miejsce dzięki zmianie stężenia tlenu w mieszaninie wdechowej. Dostarczanie tlenu medycznego powinno odbywać się z zachowaniem należytej staranności, by nie narazić przyjmującego na skutki uboczne. Ogólna zasada wskazuje, że należy dążyć do najniższej możliwej dawki FIO, która będzie skutkować świetnymi efektami leczenia.

Tlen inhalacyjny – ciśnienie

Podczas dawkowania tlenu, trzeba wziąć pod uwagę jego ciśnienie. W przypadku ratowania życia bądź zdrowia najważniejsza jest szybkość reakcji. W sytuacji powinniśmy dostarczyć osobie poszkodowanej 100% tlenu. Podczas podawania gazu, należy stale monitorować stan zdrowia pacjenta.

W przypadku leczenia w formie oksygenacji hiperbarycznej dostarczane jest 100% tlenu pod ciśnieniem 1,4 wyższym niż ciśnienie atmosferyczne występujące nad morzem. Zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa, ciśnienie w komorze hiperbarycznej nie powinno przekraczać 3 atmosfer.

Tlen inhalacyjny ma bardzo dobry wpływ na wiele schorzeń układu oddechowego człowieka. Ponadto terapia tlenem pozwala na poprawę funkcjonowania całego ludzkiego organizmu, w tym najważniejszych organów takich jak serce i mózg. Jednak tak jak w przypadku każdego środka medycznego, tak i ten lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Gdzie kupić tlen inhalacyjny?

Tlen w puszcze to produkt, który powinien znajdować się w każdym domu. Tlen inhalacyjny znajdzie zastosowanie nie tylko u osób przewlekle chorych, ale również tych, którzy potrzebują dotlenić swój organizm. Tlen poprawia koncentrację i pamięć. Ponadto bierze udział w procesie metabolizmu oraz usprawnia jakość snu. Tlenoterapia wpływa również pozytywnie na poprawę cery oraz wzmacnia cały organizm.

Decydując się na jego zakup, warto wziąć pod uwagę czy lek jest zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych. By mieć pewność bezpieczeństwa swoich zakupów, warto nabyć go wprost od producenta.

W sytuacji, gdy zdecydujemy się na zakup stacjonarny, należy przeprowadzić wstępne rozeznanie wśród butli z tlenem. Wybór zaufanego sklepu z wieloma pozytywnymi opiniami pozwoli nam na zakup produktu najwyższej jakości.

W tym przypadku dużym powodzeniem cieszy się producent TW Plast.

TW Plast gwarancją bezpieczeństwa

Ideą TW Plast jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Prócz tlenu medycznego, firma specjalizuje się w produkcji elementów niezbędnych w czasie sytuacji pandemicznej, w tym maseczek ochronnych. Ponadto producent stawia nie tylko na stronę finansową swej marki, ale również na edukację. Każdy z nas powinien wiedzieć, że tylko prawidłowo noszone maseczki ochronne zapewnią nad odpowiednie bezpieczeństwo.

Istniejący od 2019 roku producent bierze również udział w dystrybucji produktów, pod hasłem ,,Oddychaj swobodnie”.

Decydując się na zakup tlenu medycznego, warto wybrać TW Plast. Profesjonalna kadra oraz wyspecjalizowani technolodzy zapewniają bezpieczeństwo zakupionego produktu, miłą atmosferę oraz profesjonalne doradztwo przy jego wyborze.

Aktualności
ze świata TW Plast

W ciągu 2 lat działalności naszej firmy mam kilka ważnych dat, które były dla nas krokiem w kierunku rozwoju z zachowaniem najwyższej jakości naszych produktów.

Reagując na potrzeby rynku i wytyczne związane z pandemia w marcu 2021 roku rozpoczęliśmy produkcję Półmasek filtrujących FFP2 NR.
W październiku i listopadzie 2020 r. udało nam się dotrzeć i rozpocząć współpracę z największymi sieciami retail w Polsce. Obecnie dostarczamy maski medyczne, które docelowo może kupić klient na półce w sklepie, ale również nasze maski chronią pracowników.
ne trzywarstwowe Typu II mają na celu chronić nas przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, czy szkodliwymi cząsteczkami unoszącymi się w powietrzu.
We wrześniu 2019 roku uruchomiliśmy pierwszy zakład produkujący przede wszystkim folie stretch, w tym naszym flagowym produktem jest folia ECO STRETCH. W asortymencie posiadamy również torby reklamowe, w tym HDPE z atestem PZH.

TW Plast to nie tylko maski medyczne

W Zakładzie Produkcyjnym w Drwalewicach, wytwarzamy produkty z polietylenu (PE), czyli m.in. folię stretch, folię eco, folię spożywczą, reklamówki HDPE / LDPE, worki i woreczki HDPE / LDPE.

Technologię produkcji opieramy na eliminacji ilości odpadów oraz ich ponownego wykorzystania, co wpływa na ochronę środowiska

Maski medyczne

Produkujemy maski medyczne Typu II oraz FFP2 NR na polski i europejskie rynki

Produkty foliowe

Jesteśmy producentem produktów
foliowych do wielu zastosowań

Produkty innowacyjne

To produkty, dzięki którym lepiej zadbamy o własne zdrowie i lepsze samopoczucie

Jeśli mają Państwo pytania, jesteśmy do dyspozycji

Zachęcamy do skorzystania z poniższego formularza. Dzięki temu Państw pytanie szybko trafi do odpowiedniego działu.
Odpowiemy tak szybko jak będzie to możliwe.

Dane firmy

TW Plast Sp. z o.o.
Ul. Mińska 69
05-306 Jakubów

NIP: 9372722562
REGON: 383776873
KRS 0000792916

tel. +48 22 750 00 80
e-mail: office@twplast.pl
www.twplast.pl

Produkcja

Folia stretch i inne
Maski medyczne PRAESIDIUM
Maski ochronne PRAESIDIUM
Produkty innowacyjne

Ważne informacje

Przydatne informacje

Jak prawidłowo nosić maski medyczne?
Przed czym chronią nas maski medyczne?
Czy jest produkcja z re-granulatu?
Jak możesz czuć się bezpieczniej w czasie pandemii?

Regulamin strony www

TW Plast w Internecie / TW Plast w social media

Wszystkie prawa zastrzeżone dla TW Plast 2021

 
Przejdź do treści