folia bąbelkowa od Producenta tw plast

Folia bąbelkowa

Dziś trudno nam sobie wyobrazić życie bez folii bąbelkowej. Używamy ją powszechnie w transporcie, ogrodnictwie, gastronomii, sztuce i po prostu do zabawy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to wynalazek stosunkowo nowy – pierwsza folia bąbelkowa powstała zaledwie 65 lat temu!

Nie sposób wymienić wszystkich sytuacji, w których nieocenione jest zastosowanie folii bąbelkowej. To bowiem materiał pozwalający uchronić zapakowane weń przedmioty przed nagłym spadkiem lub wzrostem temperatury, uszkodzeniami fizycznymi, przenikaniem do środka pyłu, wilgocią, oddziaływaniem niektórych toksycznych substancji, a nawet przed szkodnikami. Folia bąbelkowa sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie, ale również zdecydowanej większości gospodarstw domowych. A skoro tak, warto dowiedzieć się o niej więcej, by potem kupić folię bąbelkową, które spełnia nasze oczekiwania i w łatwy sposób chronić przed uszkodzeniem w czasie transportu zawartość paczki, wrażliwą żywność i każdy delikatny przedmiot.

Jak powstała folia bąbelkowa?

Co ciekawe, folia bąbelkowa na początku wcale nie miała być materiałem zmniejszającym możliwość uszkodzenia kruchych przedmiotów podczas transportu, a… tapetą! W 1957 dwóch inżynierów – Alfred Fielding i Marco Chavannes zaprojektowało jej specyficzny trójwymiarowy wymiar.

Szybko okazało się jednak, że ich wynalazek nie sprawdzał się na ścianie. Folia bąbelkowa jako tapeta nie wyglądała zbyt estetycznie, a jej właściwości utrudniały nie tylko właściwe przyklejenie materiału, ale i etap post produkcji.

Wysiłek podjęty przez inżynierów okazał się jednak nader korzystny nie tylko dla ich karier, ale i światowego przemysłu. To, co nie mogło stać się przyszłością branży tapeciarskiej, sprawdziło się rewelacyjnie jako niezwykle odporny, a przy tym niedrogi materiał pakowniczy. Dzięki ubocznemu efektowi starań wynalazców oni sami odnaleźli się jako właściciele firmy Sealed Air, produkującej między innymi folię bąbelkową.

Artykuł powstał we współpracy z https://cwierkaja.pl/

Zastosowanie – folia bąbelkowa

Folię bąbelkową można stosować w tak wielu dziedzinach, że nie sposób wymienić ich wszystkich. Oczywiście najczęściej mówi się o niej w kontekście transportu i zabezpieczenia wysyłanych przedmiotów przed uszkodzeniami. Folia bąbelkowa ma jednak również właściwości izolujące, chroni przed wodą i dopływem powietrza oraz utrzymuje wewnątrz stałą temperaturę. Wszystko to sprawia, że opakowywane są nią produkty w niemal każdej branży przemysłu. Folia pęcherzykowa to bowiem materiał tani w produkty, powszechnie dostępny i naprawdę niezwykle wytrzymały.

Folia bąbelkowa w ogrodnictwie

Folią bąbelkową zabezpiecza się również sadzonki roślin w czasie transportu, nasiona na zimę i elementy konstrukcji zakopane wewnątrz ziemi. Wszystkie te właściwości doskonale sprawdzają się w ogrodnictwie. I to zarówno tym przemysłowym jak i „małym”. Już kilkadziesiąt centymetrów kwadratowych folii bąbelkowej zabezpieczy zawartości naszych donic – wystarczy, że wyłożymy je nią od dna, przyklejając od wewnętrznej strony taśmą klejącą.

Warto wspomnieć, że transparentna folia przeznaczona między innymi do zastosowań ogrodniczych ochroni nasze cenne sadzonki i narzędzia przed wilgocią, zapewniając tak zabezpieczonych przedmiotom długotrwałą pęcherzykową barierę przed zabrudzeniem, szkodnikami i wpływem zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury. Polietylen nie rozkłada się i nie reaguje niemal z żadnymi substancjami chemicznymi, więc nawet po kilku miesiącach powinniśmy móc dotrzeć do folii w takim samym stanie.

Folia bąbelkowa w gastronomii

Używanie folii bąbelkowej jest nieocenione w małej i wielkiej gastronomii. Ogromne firmy pakują w ten sposób całe partie żywności, stosując ją zamiast trudniejszych do modelowania styropianów lub też uzupełniając ich działanie w miejscach, w których te mogą sztywno do siebie nie przylegać. W małej gastronomii folia pęcherzykowa jest zaś wykorzystywana do zabezpieczania chłodnych lub gorących dań i półproduktów oraz ochrony większych partii przed zawilgoceniem i szkodnikami.

W gastronomii folię pęcherzykową stosuje się również oczywiście w czasie przewozu. Żywność tak opakowana dotrze do klienta w nienaruszonym stanie. Folia bąbelkowa gwarantuje świeżość produktu nawet po kilku godzinach transportu. Folia zabezpieczy przed ewentualnymi uszkodzeniami, ale z pewnością przyda się również jako zabezpieczenie przed rozmrożeniem się czy przegrzaniem prowiantu. Zamiast w pudełkach słodycze, lody, upieczone ziemniaki, kiszonki czy owoce można przechowywać właśnie w folii. Jej wytrzymałość sprawdzi się zarówno w transporcie, jak i czasie wewnętrznego magazynowania, a przezroczysta warstwa zapewni możliwość porównania aktualnego stanu pakowanego prowiantu z najświeższymi partiami.

Folia bąbelkowa w transporcie

Folia bąbelkowa (znana w tej branży także jako folia pęcherzykowa) jest wykorzystywana w transporcie tak często, że handlarze nie wyobrażają sobie już funkcjonowania bez niej. Zresztą nawet, jeżeli sami nie wysyłacie wiele, z pewnością niejednokrotnie odpakowywaliście owinięty w tej sposób przedmiot. Czy kiedykolwiek został on mimo zastosowania takiej ochrony uszkodzony? Prawdopodobnie nie. Folia pęcherzykowa to bowiem doskonałe zabezpieczenie sprawdzające się w każdym sklepie internetowym.

Transport delikatnych przedmiotów na odległość (szczególnie tych kupowanych detalicznie w sklepie internetowych) przyczynił się do wzrostu i tak już ogromnej popularności folii pęcherzykowej. Mimo, że od jej wynalezienia minęło już ponad 60 lat, wciąż nie znaleziono tańszego i bardziej wygodnego sposobu zabezpieczania przedmiotów niż folia bąbelkowa. Bezpieczeństwo przesyłek, ich ochrona przez zarysowaniem, wstrząsami i zawilgoceniem sprawia, że jeszcze długo się z nią nie pożegnamy. Dlaczego zresztą mielibyśmy to robić, skoro folia pęcherzykowa „uratowała życie” tysiącom delikatnych przedmiotów!

Folia pęcherzykowa, a działalność charytatywna

Warto też wspomnieć, że wykorzystuje się ją również w działalności charytatywnej. W sytuacji, kiedy największą rolę gra czas i środki transportu są narażone na liczne wstrząsy i nagłe zmiany temperatur, folia pęcherzykowa zabezpiecza przed uszkodzeniem całe tony prowiantu. W skrajnych sytuacjach może zaś sprawdzić się nawet jako środek zabezpieczający rany. Przede wszystkim jednak pozwala przewieźć w stanie nienaruszonym podatne na wstrząsy leki, środki antyseptyczne i bandaże.

Folia bąbelkowa w sztuce i modelarstwie

Każdy, kto chociaż raz spróbował swoich sił w modelarstwie zdaje sobie sprawę, jak wrażliwe na uszkodzenia są poszczególne części konstrukcji. Folia bąbelkowa przydaje się nie tyle do zabezpieczenia gotowych kompletów, co poszczególnych elementów. Opakowanie folią pęcherzykową całych konstrukcji jest możliwe jedynie w przypadku tych większych i mniej dokładnych. Dziesięciocentymetrowy samolot niestety należy przed transportem rozebrać i owinąć folią bąbelkową każdy z wrażliwych elementów.

Nieco łatwiej zabezpieczać przed uszkodzeniami takie wytwory sztuki jak: rzeźby, obrazy na twardych, niełamliwych powierzchniach, rękodzieło, niewielkie gliniane lub porcelanowe przedmioty czy biżuterię ozdobną. Folia bąbelkowa to codzienny towarzysz każdej artystki i artysty, zarówno tych tworzących w zakładzie pracy na potrzeby handlu internetowego, jak i we własnym domu.

Inne zastosowania folii bąbelkowej

Warto pamiętać, że folię bąbelkową powszechnie wykorzystuje się też w wielu innych dziedzinach życia, branżach handlowych i sektorach przemysłu. Folia bąbelkowa sprawdzi się doskonale w:

 • sektorze handlu internetowego
 • gastronomii
 • handlu świeżymi owocami i warzywami
 • przemyśle elektronicznym (folia bąbelkowa służy m. in. do pakowania podzespołów)
 • ogrodnictwie
 • sztuce
 • rękodziele (folii można użyć do przechowania wrażliwych materiałów na zewnątrz)
 • modelarstwie
 • przemyśle medycznym
 • meblarstwie (części mebli przed uszkodzeniami chroni właśnie folia bąbelkowa)
 • szklarstwie
 • turystyce zimowej (folia bąbelkowa zabezpiecza prowiant i elektronikę przed uszkodzeniami i różnicą temperatur)
 • serwisie komputerowym
 • transporcie

Folia bąbelkowa – dlaczego dzieci (i dorośli) tak uwielbiają się nią bawić?

Na pewno słyszeliśmy również o odstresowywującym potencjale folii bąbelkowej. Jak się okazuje, wypstrykiwanie kolejnych pęcherzyków powietrza nie bez kozery jest nazywane przez studentów ostatnią ochroną przed stresem w trakcie sesji. Niektóre studenckie organizacje rozdają nawet folie bąbelkowe przed ważnym egzaminami. Tak robiła przez lata między innymi poznańska KONTRA. Czy jednak znajduje to potwierdzenie w badaniach naukowych?

Okazuje się, że tak! Naukowcy porównali działanie odstresowywania się w czasie wypstrykiwania folii bąbelkowej do zjedzenia tabliczki czekolady. W obu przypadku nasz mózg jest stymulowany do wydzielania endorfin, popularnie nazywanych hormonami szczęścia. Ten niezwykły wynalazek może więc służyć nam nie tylko jako praktyczny materiał zabezpieczający przed uszkodzeniem delikatnych przedmiotów, ale również jako rewelacyjny sposób na odstresowanie. Jak widać folii bąbelkowej nigdy za wiele!

Z czego składa się folia bąbelkowa i jak się ją wytwarza?

Folia bąbelkowa, znana również jako folia pęcherzykowa (co ma związek ze sposobem jej wytwarzania) powstaje z polietynelu. Niewielkie kulki żywicy tego materiału w procesie produkcji są wrzucane do długiego cylindra, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury (ponad 450 stopni Celsjusza) zostają przetopione i wstępnie uformowane dzięki zamontowanej w środku śrubie. Następnie tak powstałe elementy folii bąbelkowej wylewa się na przygotowane wcześniej dwa przylegającego do siebie arkusze tworzywa sztucznego i przepuszcza przez specjalne rolki z wyżłobionymi otworami, tak aby utworzyć na ich powierzchni pożądany kształt. Wskutek przesuwania się folii pęcherzyki na niej powstałe wypełniają się powietrzem.

W teorii nie brzmi to jak nader skomplikowany proces produkcji, prawda? Ot, coś podgrzać, przepuścić przez maszynę i dociąć. Tyle, że w praktyce najlepsi producenci folii bąbelkowej muszą zwracać szczególną uwagę na sytuację, w której pęcherzyki stają się nieszczelne. Uciekające z nich powietrze bardzo wpływa na potencjał amortyzacyjny materiału. Najlepsza folia bąbelkowa to więc taka, która zostaje dodatkowo zabezpieczona przed ewentualnymi uszkodzenia dodatkową warstwą ochronną.

Ile kosztuje folia bąbelkowa?

Na pewno zastanawiacie się, ile kosztuje folia bąbelkowa, która spełni Wasze wymagania. Najtańszą folię pęcherzykową dostaniecie już za około 35 zł za 50 metrów kwadratowych. Warto jednak pamiętać, że produkty tej klasy najczęściej nie amortyzują uderzeń i nie chronią przed wilgocią i wahaniami temperatury tak dobrze jak folie pęcherzykowe renomowanych firm.

Częstokroć dla pewności zostaniemy więc w takim przypadku zmuszeni do owinięcia produktu kilkukrotnie. Z ekonomicznego punktu widzenia więc zakup niezwykle wytrzymałej folii pęcherzykowej o długości 10 metrów za kilkadziesiąt złotych może się okazać lepszym rozwiązaniem. Szczególnie, jeżeli mamy do czynienia z przedmiotami szczególnie wrażliwymi na uszkodzenia. A gdzie kupić folię bąbelkową, które spełnia te standardy?

Gdzie kupić najlepszą folię bąbelkową?

Folia bąbelkowa, którą chcemy kupić, powinna pochodzić ze sprawdzonego źródła. Szczególnie wówczas, gdy decydujemy się na zaopatrzenie w większy zapas takiego materiału, warto zwrócić uwagę na specyfikację zamieszczoną na stronie producenta i zapytać o posiadane przez niego certyfikaty. Można też zasugerować się jakością innych materiałów dostępnych w ofercie. Folia bąbelkowa wytworzona z wysokiej klasy żywicy polietynelowej spełni swoje zadanie w każdej z wymienionych wyżej branży przemysłu i sztuki. W przypadku TW Plast doskonała jakość certyfikowanych maseczek ochronnych idzie w parze z wytrzymałością innych materiałów dostępnych w ofercie producenta.

TW Plast to przedsiębiorstwo działające na rynku już ponad 20 lat. Dwóch współwłaścicieli zarządza projektem tak, by materiały wytwarzane przez firmę nie straciły na jakości, jednocześnie docierając do szerokiego grona odbiorców. Wysoka specjalizacja pozwala na dostosowanie dostępnych w ofercie produktów do wymagań klienta. W naszym przedsiębiorstwie (zarówno stacjonarnym jak i sklepie internetowym) łatwo dostępna informacja o specyfikacji produktu to klucz do komunikacji z odbiorcami. Trzy niezależne zakłady wytwórcze pozwalają uzyskać produkty najwyższej europejskiej jakości. Zarówno, jeżeli chodzi o maseczki ochronne, maski medyczne, tlen regeneracyjny, jak i folię.

Folia bąbelkowa – wynalazek na miarę XXII wieku!

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że folia bąbelkowa w mniejszym lub większym stopniu jest potrzebna każdemu z nas. Nawet, jeżeli nie mamy nic wspólnego z ogrodnictwem, gastronomią, sztuką ani handlem na odległość, warto zgromadzić przynajmniej niewielki zapas tego materiału. Może okazać się ona nieocenioną deską ratunku w chwili, gdy zostaniemy zmuszeni do szybkiego zabezpieczania przedmiotów. A wytrzymała, elastyczna folia skutecznie chroniąca przed zabrudzeniami paczek oraz inne wysokiej jakości produkty są dostępne w naszym sklepie.

Aktualności
ze świata TW Plast

W ciągu 2 lat działalności naszej firmy mam kilka ważnych dat, które były dla nas krokiem w kierunku rozwoju z zachowaniem najwyższej jakości naszych produktów.

Reagując na potrzeby rynku i wytyczne związane z pandemia w marcu 2021 roku rozpoczęliśmy produkcję Półmasek filtrujących FFP2 NR.
W październiku i listopadzie 2020 r. udało nam się dotrzeć i rozpocząć współpracę z największymi sieciami retail w Polsce. Obecnie dostarczamy maski medyczne, które docelowo może kupić klient na półce w sklepie, ale również nasze maski chronią pracowników.
ne trzywarstwowe Typu II mają na celu chronić nas przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, czy szkodliwymi cząsteczkami unoszącymi się w powietrzu.
We wrześniu 2019 roku uruchomiliśmy pierwszy zakład produkujący przede wszystkim folie stretch, w tym naszym flagowym produktem jest folia ECO STRETCH. W asortymencie posiadamy również torby reklamowe, w tym HDPE z atestem PZH.

TW Plast to nie tylko maski medyczne

W Zakładzie Produkcyjnym w Drwalewicach, wytwarzamy produkty z polietylenu (PE), czyli m.in. folię stretch, folię eco, folię spożywczą, reklamówki HDPE / LDPE, worki i woreczki HDPE / LDPE.

Technologię produkcji opieramy na eliminacji ilości odpadów oraz ich ponownego wykorzystania, co wpływa na ochronę środowiska

Maski medyczne

Produkujemy maski medyczne Typu II oraz FFP2 NR na polski i europejskie rynki

Produkty foliowe

Jesteśmy producentem produktów
foliowych do wielu zastosowań

Produkty innowacyjne

To produkty, dzięki którym lepiej zadbamy o własne zdrowie i lepsze samopoczucie

Jeśli mają Państwo pytania, jesteśmy do dyspozycji

Zachęcamy do skorzystania z poniższego formularza. Dzięki temu Państw pytanie szybko trafi do odpowiedniego działu.
Odpowiemy tak szybko jak będzie to możliwe.

Dane firmy

TW Plast Sp. z o.o.
Ul. Mińska 69
05-306 Jakubów

NIP: 9372722562
REGON: 383776873
KRS 0000792916

tel. +48 22 750 00 80
e-mail: office@twplast.pl
www.twplast.pl

Produkcja

Folia stretch i inne
Maski medyczne PRAESIDIUM
Maski ochronne PRAESIDIUM
Produkty innowacyjne

Ważne informacje

Przydatne informacje

Jak prawidłowo nosić maski medyczne?
Przed czym chronią nas maski medyczne?
Czy jest produkcja z re-granulatu?
Jak możesz czuć się bezpieczniej w czasie pandemii?

Regulamin strony www

TW Plast w Internecie / TW Plast w social media

Wszystkie prawa zastrzeżone dla TW Plast 2021

 
Przejdź do treści