TWPlast - producent opakowań foliowych - reklamówki i folia stretch

Opakowania na pieczywo – foliowe czy papierowe?

Pieczywo, które zakupujemy w sklepie, bardzo często przekazywane jest klientom w nieodpowiednich opakowaniach. Dotyczy to w szczególności pieczywa świeżo wypiekanego, które jest jeszcze ciepłe, a jego kontakt z tworzywem sztucznym może nawet… doprowadzić do stopienia się folii. To niezwykle namacalny przykład, który może zobaczyć każdy z nas. W kontekście przechowywania pieczywa w nieodpowiednich opakowaniach występują także procesy niewidoczne dla ludzkiego oka, które mogą przyczynić się do przenikania toksycznych substancji do produktów. Warto zatem zadbać o to, aby przechowywać pieczywo w odpowiednich opakowaniach – bez względu na to, czy sami jesteśmy klientami, czy też prowadzimy własną firmę produkującą wypieki.

Praktyczne aspekty przechowywania pieczywa w opakowaniach

Opakowania spełniają wiele funkcji praktycznych, zabezpieczając pieczywo i pozwalając na swobodne transportowanie wypieków. To od rodzaju i jakości opakowania będzie zależeć, w jakim tempie pieczywo będzie wysychać lub pleśnieć. Pozostawienie pieczywa w woreczku foliowym już po kilkudziesięciu godzinach przechowywania może wywołać rozwój pleśni. Z kolei trzymanie bułek lub chleba w papierze po niedługim czasie sprawi, że pieczywo stanie się czerstwe – wówczas nada się wyłącznie do ponownego wykorzystania jako bułka tarta lub namoczona bułka do kotletów. To właśnie od jakości opakowania zależy zatem jego użyteczność w kontekście przechowywania żywności. Ważne, aby miało ono odpowiednie parametry techniczne, które przedłużą świeżość pieczywa, jednocześnie nie wpływając na procesy rozwojowe patogenów. Niestety, większość opakowań dostępnych w dyskontach, czyli tzw. jednorazówek, nie nadaje się do długotrwałego przechowywania żywności, w tym także pieczywa. To zaś sprawia, że klient, który zakupił pieczywo i przetransportował je w jednorazowym woreczku, będzie najczęściej zobligowany do przełożenia go do innego opakowania w celu przedłużenia trwałości produktu. Reasumując:

  • Zwykłe opakowania foliowe mogą posłużyć do przetransportowania pieczywa z piekarni lub sklepu do domu. Następnie pieczywo powinno zostać przełożone do innego opakowania – zbyt długie pozostawienie bułek w plastiku może sprawić, że jedzenie będzie niesmaczne i niezdrowe ze względu na procesy fizyczno-chemiczne.
  • Papierowe torebki są znacznie bardziej funkcjonalne, jednakże ich wadą jest konieczność dosyć szybkiego zjedzenia pieczywa. W odróżnieniu od torebek foliowych, pieczywo może w nich pozostawać tak, jak zostało kupione – bez konieczności przekładania do bezpieczniejszego opakowania.
  • Pieczywo może być także przechowywane w opakowaniach innego typu, np. materiałowych czy wykonanych z wosku. Tego typu rozwiązania mają swoje wady, choćby związane z ceną eko-torebek czy problematycznym procesem ich każdorazowego czyszczenia.

Papierowe torebki do pakowania pieczywa

W niektórych sklepach klienci mogą korzystać także z opakowań w pełni papierowych. Ich niepodważalną zaletą jest to, że pieczywo w nich nie pleśnieje i może być bezpiecznie przechowywane w zamkniętej szafce. Niestety, tego typu opakowania są niezbyt trwałe, łatwo ulegają zniszczeniu, a pieczywo pozostawione w nich przez kilka dni nie nadaje się do spożycia ze względu na swoją twardość. Kompromisem pomiędzy opakowaniami foliowymi a papierowymi jest hybryda tych dwóch rodzajów torebek. Mowa o woreczkach papierowych uzupełnionych o tzw. okienko wykonane z folii. Ułatwiają one prace kasjerom – dzięki przezroczystej szparze doskonale widać, co znajduje się w środku. Tego typu woreczki są bardziej trwałe i zapewniają nieco lepsze parametry izolacyjności, co przedłuża świeżość pieczywa o kilka procent. To niewiele, ale zawsze coś. Jeśli poszukujemy trwałych metod przechowywania wypieków – tak, aby pieczywo mogło pozostać świeże przez kilka dni, należy sięgnąć po inne rodzaje toreb. Mimo, iż papier w kontakcie z pieczywem jest bezpieczny, to nie zapełnia pełnej ochrony przez wysychaniem. Jest także mniej trwały i wystarczy, że opakowanie spadnie kilka kropel deszczu – wówczas traci swoją charakterystykę.

Dlaczego torebki do pieczywa mają znaczenie?

Aspekty bezpieczeństwa żywnościowego i przedłużania trwałości wypieków to nie wszystko. Ważne jest również zaprezentowanie klientom towaru w sposób atrakcyjny i apetyczny. Bułki schowane do zwykłych foliówek nie są zbyt ciekawym wyeksponowaniem towaru piekarni. Jeśli punkt sprzedaje np. gotowe kanapki, to znacznie lepiej umieścić je w torebkach papierowych z foliowym okienkiem. Klient będzie miał wtedy możliwość rzeczywistego sprawdzenia, co ma zamiar kupić. Wiele osób zwraca także uwagę na kwestię kontaktu żywności z opakowaniami. Niestety, tradycyjne jednorazówki nie nadają się do długotrwałego przechowywania pieczywa. W kontakcie z gorącym pieczywem może dochodzić nie tylko do roztapiania się elementów syntetycznych, ale także do wnikania niekorzystnych cząstek chemicznych do żywności. Opakowanie bezpieczne dla żywności powinno być oznaczone konkretnymi symbolami technicznymi – świadczącymi o tym, że tworzywo sztuczne nie wchodzi w reakcje z żywnością. Dlatego na rynku pojawiły się także specjalne woreczki do żywności, które co prawda są nieco droższe niż zwykłe foliówki, ale posiadają odpowiednie parametry dotyczące bezpieczeństwa przechowywania bułek, chleba i innego pieczywa.

Alternatywne sposoby przechowywania pieczywa

Pieczywo może być także przechowywane w folii spożywczej. Znakomitym tego przykładem jest… pakowanie kanapek. W końcu niemalże wszyscy wkładamy drugie śniadanie w tego typu nieoczywiste opakowanie. Może ono posłużyć także do przechowywania zakupionych bułek czy kromek chleba. Folia spożywcza, jak sama nazwa wskazuje, może być bezpiecznie stosowana do żywności. Nie wchodzi w kontakt chemiczny z pożywieniem. Zabezpiecza jedzenie przed utratą smaku i utlenianiem – czego nie sposób uniknąć pozostawiając bułki czy bagietki w papierowych torebkach. Folia spożywcza, produkowana m.in. przez TWPlast, odznacza się wysokimi kryteriami bezpieczeństwa, tj. zgodnymi z zapisami dyrektyw unijnych. Tego typu produkty do pakowania żywności posiadają także odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa oraz atest PZH. To zaś sprawia, że przechowywanie pieczywa jest w pełni bezpieczne dla żywności. Jedynym problemem jest aspekt wilgotności, a ze względu na właściwości izolacyjne folii już po kilku dniach pieczywo zaczyna pleśnieć – można jednak zawczasu je zamrozić, co jest jak najbardziej możliwe przy korzystaniu z bezpiecznych folii żywnościowych.

Opakowania BIO – czy się sprawdzą?

Niewątpliwą wadą opakowań foliowych jest utrudniona biodegradowalność. Należy jednak pamiętać, że plastik jak najbardziej podlega recyklingowi, o ile oczywiście będziemy segregować tego typu opakowania. Woreczki foliowe stanowią duży problem środowiskowy, w szczególności tam, gdzie tendencje do dbania o przyrodę są niewielkie. Sami możemy jednak zadbać o to, by woreczki podlegały dalszej obróbce po zużyciu – wrzucając je do odpowiednio oznaczonych kontenerów ze śmieciami. Istnieją także folie stretch, które co prawda nie nadają się do przechowywania w nich pieczywa, ale mogą stanowić dobre rozwiązanie w kontekście prowadzenia piekarni czy innego punktu dystrybuującego pieczywo. W ofercie firmy TWPlast znajdują się folie na rolkach, które po części wykonane zostały z ekologicznego granulatu. To zaś sprawia, że są one znacznie przyjazne dla środowiska i przyczyniają się do ograniczenia trudno przetwarzalnych śmieci plastikowych.

Odpowiednio zapakowane pieczywo będzie bezpieczne, bardziej trwałe i zdecydowanie atrakcyjniejsze z punktu widzenia klienta. Coraz częściej to nie tylko sami konsumenci, ale i przedsiębiorcy decydują się na wydawanie żywności w ściśle określonych opakowaniach. Mogą być w końcu nadrukowane na nich logo firmy czy nazwy, które będą pozytywnie kojarzyć się klientom. Dobrze zapakowane pieczywo przyciąga klienta i sprawia, że jest on bardziej skory do dokonania ponownego zakupu w danej placówce.

Aktualności
ze świata TW Plast

W ciągu 2 lat działalności naszej firmy mam kilka ważnych dat, które były dla nas krokiem w kierunku rozwoju z zachowaniem najwyższej jakości naszych produktów.

Reagując na potrzeby rynku i wytyczne związane z pandemia w marcu 2021 roku rozpoczęliśmy produkcję Półmasek filtrujących FFP2 NR.
W październiku i listopadzie 2020 r. udało nam się dotrzeć i rozpocząć współpracę z największymi sieciami retail w Polsce. Obecnie dostarczamy maski medyczne, które docelowo może kupić klient na półce w sklepie, ale również nasze maski chronią pracowników.
ne trzywarstwowe Typu II mają na celu chronić nas przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, czy szkodliwymi cząsteczkami unoszącymi się w powietrzu.
We wrześniu 2019 roku uruchomiliśmy pierwszy zakład produkujący przede wszystkim folie stretch, w tym naszym flagowym produktem jest folia ECO STRETCH. W asortymencie posiadamy również torby reklamowe, w tym HDPE z atestem PZH.

TW Plast to nie tylko maski medyczne

W Zakładzie Produkcyjnym w Drwalewicach, wytwarzamy produkty z polietylenu (PE), czyli m.in. folię stretch, folię eco, folię spożywczą, reklamówki HDPE / LDPE, worki i woreczki HDPE / LDPE.

Technologię produkcji opieramy na eliminacji ilości odpadów oraz ich ponownego wykorzystania, co wpływa na ochronę środowiska

Maski medyczne

Produkujemy maski medyczne Typu II oraz FFP2 NR na polski i europejskie rynki

Produkty foliowe

Jesteśmy producentem produktów
foliowych do wielu zastosowań

Produkty innowacyjne

To produkty, dzięki którym lepiej zadbamy o własne zdrowie i lepsze samopoczucie

Jeśli mają Państwo pytania, jesteśmy do dyspozycji

Zachęcamy do skorzystania z poniższego formularza. Dzięki temu Państw pytanie szybko trafi do odpowiedniego działu.
Odpowiemy tak szybko jak będzie to możliwe.

Dane firmy

TW Plast Sp. z o.o.
Ul. Mińska 69
05-306 Jakubów

NIP: 9372722562
REGON: 383776873
KRS 0000792916

tel. +48 22 750 00 80
e-mail: office@twplast.pl
www.twplast.pl

Produkcja

Folia stretch i inne
Maski medyczne PRAESIDIUM
Maski ochronne PRAESIDIUM
Produkty innowacyjne

Ważne informacje

Przydatne informacje

Jak prawidłowo nosić maski medyczne?
Przed czym chronią nas maski medyczne?
Czy jest produkcja z re-granulatu?
Jak możesz czuć się bezpieczniej w czasie pandemii?

Regulamin strony www

TW Plast w Internecie / TW Plast w social media

Wszystkie prawa zastrzeżone dla TW Plast 2021

 
Przejdź do treści